Autoři: Eva Klápšťová, Lucie Tomcová, Petr Klápště
Autobusové nádraží. Pár tisíc lidí tu za den projde, proběhne, postojí i posedí. Je to pro ně vstup do města, první místo kontaktu. Čím je Jablonec vítá?
Čistě utilitární neosobní úpravou; typové přístřešky, fádní trávník… Vše je to nové, ale přesto… Co takhle udělat na „autobusáku“ něco malého pro lidi i pro přírodu? Pojďme ho nechat rozkvést!
Trvalkový záhon s vyšší mírou autoregulace — jak to funguje?
Autoregulace znamená, že v záhonu působí vztahy mezi jednotlivými druhy rostlin a jejich skupinami a navzájem tak ovlivňují svůj růst. Skladba rostlin je vyvážená a člověk do ní téměř nemusí zasahovat. Je postavená na znalosti ekologie rostlin a dodržuje následující principy:
- Respektování nároků rostlin = výběr rostlin dle specifických klimatických podmínek města (vyšší teplota a sušší půda než v okolí)
- Respektování životní strategie rostlin = skladba zohledňuje dlouhověkost x krátkověkost rostlin, jejich schopnosti snášet různé druhy stresu (sucho, zamokření, exhalace aj.), jejich konkurenční schopnosti apod.
- Respektování sociability rostlin = některé druhy trvalek se přirozeně vyskytují jako solitéry, jiné v malých skupinách a zase jiné v rozsáhlých skupinách.
- Mulčování štěrkem pro stabilnější vlhkost v půdě a snadnější údržbu
- Návrh složení trvalkového společenstva pracuje také s kompozicí — výškou záhonu, barevností (nejen květů, ale i listů) a výrazně se zde uplatňuje celkový výraz rostlin včetně jejich struktury a textury.
Jaké přináší takovýto záhon výhody?
- Celý rok se proměňuje a působí atraktivně; kvete „od sněhu do sněhu“.
- Podporuje biodiverzitu — během roku se do záhonu zasahuje jen velmi málo, záhon tak poskytuje potravu a úkryt zejména hmyzu (motýli, včely, brouci aj.) a drobnému ptactvu.
- Má nízké nároky na údržbu – stačí v předjaří posečení křovinořezem a pletí 4x za sezónu. Sekat a zalévat netřeba; údržba tak vyjde na čas nastejno jako sekání trávníku.