Ing. arch. Jan Márton - architekt, stavebník a stavební dozor
Pasivní dům se dvěma bytovými jednotkami se nachází v Liberci pod Ještědem jako součást cohousingu více rodinných domů. Jde o vlastní dům architekta, stavěný svépomocí v době kovidové. Jedná se o dřevostavbu, realizovanou na místě systémem částečné panelizace.
01
02
03
04
05

Při stavbě byly použity ve zvýšené míře environmentálně šetrné materiály — izolace z dřevovlákna a celulózy, v malé míře i sláma. Příčky i předstěny pod sádrokartony jsou kompletně vystavěné ze dřeva. Na podlahách obytných prostorů jsou použity recyklované parkety. Krbová vložka je obestavěna cihlami z nepálené hlíny.

Dům je vybaven teplovodní krbovou vložkou se samotížným zapojením do akumulační nádrže. Dotápění je zajištěno originálně navrženými vestavnými elektrickými registry. Specialitou domu jsou velkoformátová bezrámově osazená skla, taninem a zelenou skalicí natíraná fasáda a skryté svody dešťové vody a hromosvodu.

Další použité technologie: Jablotron vč. záplavových čidel a spřažení s VZT jednotkami Brink, vlastní instalace CO2 čidel, automatické dopouštění akumulační nádrže na dešťovou vodu, čidla na teplotu a vlhkost a stav vodu v nádrži do telefonní aplikace.

Na dům je čerpána nejvyšší dotace Nová zelená úsporám.

Video ze skládání panelů hrubé stavby zde (autor Monika Mojžíšová): https://www.youtube.com/watch?v=8Ke7wOwm3yc&t=27s

Jna Márton se podílel na přípravě Deklarace pro udržitelnost — Architects for future, která reaguje na kritickou situaci ohledně probíhající klimatické změny. Přírodě přátelské domy projektujeme už 12 let, teprve nyní však přichází širší společenská poptávka po těchto řešeních. Deklaraci zároveň Jan Márton prezentoval v rámci diskuzního setkání na České komoře architektů. Její znění a možnost podpisu naleznete zde: https://www.architects-for-future.cz/

By martonj, 31 Červenec, 2019
Za každým domem se skrývá příběh. Tak zní podtitul semináře Příběhy domů, který na jaře už poněkolikáté pořádal spolek Ekodům. Letos jej věnoval tématu klimatické změny. Jedním z členů spolku je i architekt Jan Márton, který se dlouhodobě zabývá přírodními materiály ve stavebnictví. Rozhovor najdete na straně 12-14.
Přiložený soubor
Příloha Velikost
Časopis Evergreen. Rozhovor na straně 12-14. (3.7 MB) 3.7 MB

 

 

 

 

Seminář se uskuteční dne 16.10.2019 v Praze. Propojí tři hlavní témata úsporné výstavby — principy návrhu, materiály a technická zařízení. Seminářem vás provedou zkušení projektanti Ing. arch. Jan Márton a Ing. Pavel Minář. Je určen pro Vás, pokud:

•    Uvažujete o úsporném domě, nejste si jistí, ale chcete znát všechna úskalí i potenciál? Dozvíte se základní informace v kostce.
•    Necháváte si navrhnout dům? Můžete být architektovi informovaným partnerem či zvídavým klientem. To vždy vede k lepšímu výsledku a dobrého architekta to motivuje.
•    Chybí Vám objektivní informace od nezávislých odborníků? Přednášející pracují nezávisle na firmách a dodavatelích a disponují dlouhou praxí v oboru včetně zpětné vazby ze svých staveb.
•    Chystáte se stavět svépomocí? Dozvíte se informace v širších souvislostech, abyste šli k cíli přímou cestou bez zbytečných chyb. Druhý dům prý bývá lepší než první. Po semináři se možná do druhého domu nebudete muset pouštět.
•    Jste projektant, architekt nebo realizační firma a chcete se v této problematice vzdělat? I pro Vás je kurz vhodný. Informace budou prezentovány v širších souvislostech a podrobněji i na základě Vašich přímých dotazů.

PROGRAM SEMINÁŘE

9,00 — 12,00 — Úvod do navrhování úsporných staveb, jejich fungování a principy, možnosti nízkonákladové optimalizace
12,00 — 13,00 — Oběd
13,00 — 15,00 — Materiály a konstrukční řešení pro úsporné stavby, konvenčně používané a přírodní materiály, návaznosti konstrukcí a detaily staveb, příklady staveb
15,00 — 15,30 — Přestávka, diskuze
15,30 — 18,00 — Technická zařízení v pasivních domech — vytápění, řízené větrání, obnovitelné i neobnovitelné zdroje energie, komplexní řešení vodního režimu v domě i na pozemku

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

Seminář se koná v centru Prahy, ve Skautském institutu, Staroměstské nám. 4/1. Prostor je pěšky dostupný jak ze všech linek metra, tak z Hlavního nádraží či AN Florenc. Pro oběd lze využít mnoho místních restaurací — tipy bez účasti všudypřítomných turistů nabídneme na místě. Dostatek tekutin bude zajištěn na místě.
Maximální počet účastníků je 25. Pokud už předem máte otázky související s tématem, neváhejte nám je zaslat předem. Zareagujeme na ně při semináři.

CENA SEMINÁŘE, PŘIHLÁŠENÍ  A KONTAKT

Platba na účet do 31.8.2019 (early bird): pro jednotlivce 2 000 Kč, pro dvojice 3 000 Kč.
Běžná cena: pro jednotlivce 2 500 Kč, pro dvojice 3 500 Kč.
Storno podmínky — vrácení poplatku: do 7 dní před seminářem 50 %, týden před seminářem 0 %.
Na seminář Vám bude vystavena faktura. Ceny jsou konečné.
Bližší informace: jan [dot] martonatnaturesystems [dot] cz, 739 640 878
Přihlášení: zašlete prosím mail na jan [dot] martonatnaturesystems [dot] cz s počtem osob a Vašimi fakturačními údaji. Co nejdříve, s ohledem na letní dovolené, Vám bude zaslána faktura. Po jejím uhrazení budete mít místo rezervované.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Ing. arch. Jan Márton / ateliér Nature Systems
Autorizovaný architekt ČKA, 12 let praxe v navrhování úsporných staveb. Člen Rady Centra pasivního domu, místopředseda spolku Ekodům. Externí specialista na katedře Budovy a prostředí FSv ČVUT. Člen liberecké klimatické komise. Vydavatel a hlavní autor knihy Stavby ze slaměných balíků (2014). Jeho klienti společně s ním přednáší na konferenci Příběhy domů. Lektor kurzů zaměřených na přírodní stavitelství.

Ing. Pavel Minář / Ekostep
Autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby a technika prostředí, praxe ve stavebnictví od roku 1998. Od roku 2008 se věnuje navrhování pasivních staveb, včetně dozorů na stavbách a poradenství. Klade důraz na optimalizaci staveb, tj. na jejich komplexní návrh se zohledněním všech širších souvislostí (zejména ekologie, úspora energií, jednoduchost, vstupní a provozní náklady, provázanost technických systémů, komfort vnitřního prostředí a individuální přístup).

Autorský tým: Ing. Eva Klápšťová, Ing. arch. Petr Klápště, Ph.D., Ing. arch. Jan Márton, Ing. arch Markéta Hugová

Studie slouží k budoucí koncepční koordinaci úprav sídliště Podlesí a jeho bezprostředního okolí. Úpravy budou projektovány a realizovány postupně, po částech.
Studie vznikla na základě výstupů dvou veřejných plánovacích setkání. Na prvním setkání v analytické fázi vznikly podklady pro návrh variant řešení (vnímané problémy a hodnoty území a cílové aktivity a charakter) a na druhém setkání pak zpětná vazba k variantám. Výstupy obou setkání jsou podrobně popsány v samostatných dokumentech.

Návrh respektuje zvyklosti v sídlišti (parkování, poloha aktivit, zeleně či odpadu) a omezuje prostředky nutné pro investice ze strany města (jednoduchý návrh s možností fázování dle získaných prostředků a dotací).
Hodkovice 01
Hodkovice 02
Hodkovice 03
Hodkovice 04
Hodkovice 05

Území sídliště a jeho okolí je navrženo členit na několik pobytových prostorů, které se liší charakterem i aktivitami, pro které jsou v nich vytvořeny podmínky.

Sportovní, herní a rekreační aktivity jsou umístěny do těsného okolí na severozápad a severovýchod od sídliště v návaznosti na stávající fotbalové hřiště. V rámci vnitřních prostorů sídliště (vnitrobloků) byly ponechány pouze herní aktivity pro mladší děti do cca 5 -6 let a setkávání jejich rodičů. Vnitrobloky tak převážně slouží utilitárním funkcím jako je průchod a parkování. Vegetace tvořená převážné stromy a trvalými travními porosty zajištuje vhodné mikroklima a výhledy do zeleně.Blízké okolí Domu s pečovatelskou službou slouží pro rekreaci a fitness především jeho obyvatel.

Přiložený soubor projektu
Podlouhlý pozemek na okraji malého města, výhledy na centrum k severu a do krajiny k jihu a západu. K tomu prima kamarádi, kteří chtěli přímo z postele koukat na hvězdy. K jednoduché archetypální hmotě jsme přidali protáhlou terasu se stříškou a pergolou. A tak tu máme dům, v němž se vše točí okolo centrálního schodiště a patrového prostoru s galerií.
manetin 02
manetin 03
manetin 04
manetin 05
manetin 06

Stavební pozemek je jednoduchého protáhlého obdélníkového tvaru. Umístění stavby vychází z možností výhledů na město Manětín. Stavba je navržena co nejblíže severní hranici (4,5 m), s možností průjezdu osobních vozidel za dům směrem na východní část pozemku. Zde je do budoucna počítáno s možnou dílnou a skladem. Parkování vozidel bude umístěno na západní část pozemku.

Koncept hlavní hmoty stavby je navržen jako jednoduchý tvar obdélníku se sedlovou střechou, v patře s jedním středovým vikýřem, aby byla co možná nejvíce snížena cena realizace. Stavba je řešena v bílé omítce, s vloženými dřevěnými částmi fasády tam, kde je třeba vizuálně propojit otvory či ochránit fasádu před větším namáháním, zejména v oblasti teras a vstupu. Stavba je doplněna dřevěnými terasami, stříškami a pergolami, které obohacují celkový vzhled a dodávají mu intimní měřítko. Dřevěné sloupy jsou zešikmené jak z estetického důvodu, tak pro vylepšení prostorového ztužení celé konstrukce. Některé části venkovních konstrukcí jsou vizuálně uzavřeny latěním. Pergoly je možné popnout zelení, například psím vínem nebo vinnou révou. Stříšky a pergoly  jsou navrženy konstrukčně samostatně, k možnému pozdějšímu dokončení.

Na fasádách je znatelná vnitřní dispozice. Největší míra prosklení velkoformátovým rohovým oknem se nachází na jihozápadě, kde je umístěn hlavní obytný prostor. Ostatní fasády odráží umístění menších prostorů. Ve štítech se nachází okna pokojů, nad obytným prostorem pak velké okno z galerie.

Šikmá střecha je opatřena krytinou z titanzinku, vodorovné střechy jsou extenzivně ozeleněné s vyšší vrstvou substrátu a travinami. Nad terasou se nachází průhledná stříška ze skla či polykarbonátu.

Jednoduchý domek pro větší rodinu, navržený do zvlněné krajiny Kroměřížska. Sladění dispozic a konstrukčního řešení umožní jednoduchou a efektivní svépomocnou výstavbu. Další z řady našich nízkonákladových domů, který bude vytápěn pouze krbovou vložkou.
Kvasice 01
Kvasice 02
Kvasice 03
Kvasice 04
Kvasice 05

Dům je navržen jako jednopodlažní, nepodsklepený, se sedlovou střechou o sklonu 45o. Sklon pozemku je optimální pro založení na crawl space — na jižní straně dům přiléhá k terénu, na severní je cca 1,6 m nad terénem, s viditelnou provětrávanou mezerou pod domem. Terasa při jižní fasádě navazuje na výstupy z interiéru a je přístupná schůdky ze západu. Obytná část terasy pod stříškou navazuje na jižní fasádu skladu — toto oddělení umožňuje lépe prosvětlit i proslunit chatu. Terasa je položena přímo na upravený terén, v úrovni zatravnění.

Koncept stavby je navržen tak, aby byla co možná nejvíce snížena cena realizace a umožněna svépomoc. Hlavní hmota je obdélníková, s jednoduchou sedlovou střechou a vestavěným mezipatrem. Pro jednoduchost statiky je dům řešený jako dvojtrakt, s podepřením vrcholové vaznice. Pergoly a stříšky jsou založeny samostatně, s možností pozdějšího doplnění. Na fasádách je znatelná vnitřní dispozice. Největší míra prosklení se nachází na jihu a východě, kde jsou umístěny obytné prostory. Plocha ostatních oken je zmenšena na míru nutnou pro prosvětlení, pouze okna do kuchyně a koupelny, směrem k severu, umožňují pěkný výhled do krajiny, směrem na Kvasice.

Fasády jsou pro jednoduchost řešeny jednolitě, v šednoucích modřínových  prknech, případně s možností opálení do černa. Okna jsou zasazena do fasády se skrytými rámy, pro snížení nutnosti údržby a podpoření moderního vzhledu. Nad vstupem do domu je navržena nika pro umístění sošky Madonky. Venkovní konstrukce pergol a stříšek jsou navrženy taktéž v šednoucím modřínu. Stříšky kryjí přístup z kuchyně do skladu a z obytného prostoru k obytné terase. Sloupy stříšek a pergol jsou navrženy zčásti jako šikmé. Důvodem je jak design stavby, tak zavětrování konstrukce proti bočním pohybům. Volba směru a šikmosti sloupků reflektuje možnou potřebu natažení látkových rolet před okenní otvory v případě, že stavebník bude požadovat v interiéru i v létě vždy normovou teplotu.

Příčky v přízemí i patře budou z ekonomických důvodů a zjednodušení instalací řešeny jako lehké, ze sádrokartonu. Posuvné dveře v nich — do zádveří a chodby — budou individuálně řešené na celou výšku a šířku průchodu. V podlahách obou pater je navržena vrstva betonové mazaniny pro zajištění tepelné akumulace budovy a zlepšení akustické pohody.

Z důvodu snížených pořizovacích nákladů budovy nejsou v přízemí navrženy venkovní žaluzie. Stínění je částečně zajištěno pergolou s popínavou zelení; na pergolu je vhodné případně položit rákosové rohože apod. Mezi vnější sloupky pergoly je možné instalovat látkové rolety. Na východě a západě, kde jsou v patře umístěny dětské pokoje s velkým prosklením, je užití žaluzií či screenů nezbytné, stejně tak u západního okna do ložnice. V opačném případě bude v létě docházet k občasnému nárůstu teploty okolo 30 °C. S využitím možnosti nočního předchlazení díky řízenému větrání nebudou nárůsty teplot značné, v ložnici a pokojích v patře však může být pobyt ve večerních hodinách, před spaním, diskomfortní.

Dům je navržen ve standardu pasivního domu. Potřeba tepla na vytápění je v PHPP vypočtena na cca 18 kWh/m2a. Na zvýšené hodnotě potřeby tepla na vytápění se podílí zejména malý objem budovy s nezapočitatelnými plochami v patře s nízkou podchodnou výškou. Konstrukce jsou nadstandardně izolovány a optimalizovány na hranici poměru cena/výkon tak, aby byl dům z většiny vytopitelný pouze krbovou vložkou.

Zdroj energie pro vytápění budou zajišťovat krbová kamna, předpokládáno je skoro 100% pokrytí potřeby. Teplá užitková voda bude ohřívána v integrovaném akumulačním zásobníku, do kterého bude napojeno tepelné čerpadlo se solankovým výměníkem, a/nebo fotovoltaický systém. Akumulační zásobník je případně možné umístit do patra nad krbovou vložku a propojit ho samotížným okruhem. Záložním zdrojem bude elektrická patrona na střídavý proud, umístěná v nádrži.

Vietnamskou prodejničku v Týnci nad Sázavou měníme na rodinný dům se třemi bytovými jednotkami, prodejnou a veterinární ordinací. Pod tlakem rozpočtu je výsledkem minimalistický dům, který má za cíl rozsvítit své okolí.
foto 01
foto 02
foto 03

Stávající urbanistické řešení je v návrhu zachováno, neboť se jedná o nástavbu. Došlo pouze k několika drobným změnám. Zaprvé bude odstraněn přístavek za stavbou, který slouží jako venkovní sklad všemožných věcí, které si lidská mysl ani neumí představit. Zadruhé bude omezeno zásobování zezadu budovy a bude tedy odstraněna rampa a vrata ve zdi do 1.NP.

Obchod i veterinární ordinace jsou nově zásobovány zejména zepředu. Obchod má nouzové zásobování přes dvůr a společné schodiště s rezidenty. Z tohoto důvodu vznikla za domem dlážděná plocha s možností otočení dodávek. Případně je možné zavážet sklad obchodu v 1.PP přímo vraty. Odvoz materiálu z veterinární ordinace je navrženo na boční fasádě. Parkování návštěvníků je vyhrazeno před stavbou směrem ke komunikaci. Dnes tato stání fungují zvykově, nelze je však vykázat jako parkování na vlastním pozemku. Toto je třeba řešit jednáním s městem, během další fáze dokumentace.

Rezidenti mají přístup do domu okolo SV fasády, kde se nachází vjezd a vchodová branka. Vchod do domu se nachází zezadu, přímo ke schodišti. To zároveň slouží i k sestupu rezidentů na společnou zahradu, směrem k severozápadu k řece Sázavě.

Celkovým konceptem vyznívá dům velmi střízlivě, respektujíce zadanou cenu stavebních prací.

Architektonické řešení je ovlivněno stávajícím řešením, a to zejména na klíčové fasádě směrem do komunikace. Zde jsou zachovány a zvýrazněny stávající výlohy, do jedné z nich je doplněn vstup do ordinace. Ponechání větších prosklených ploch akcentuje komerční plochy a zvýrazňuje přízemí. Zvednutí střechy — hřeben mírné sedlové střechy — zvýrazňuje hlavní okno do bytu, který je orientován pouze do komunikace.

Ostatní fasády v patře odráží dispozice bytů, které jsou orientovány výhodnějším směrem, k řece Sázavě. V přízemí byly odebrány zbytečné okenní výplně, okna byla naopak doplněna do zázemí veterinární ordinace.

Fasáda bude řešena v teplém odstínu blízkém bílé, ve světle krémové barvě. Balkony budou mít barvu tmavší, pro vyniknutí bíle natřeného, alt. pozinkového zábradlí.

Střecha bude částečně ozeleněná, částečně kačírková pod FV či teplovodními kolektory.

Interiér stavby bude řešen v návaznosti na konkrétní prostory, z výrazné většiny v bílých stěrkových omítkách. Příčky budou řešeny v přízemí jako těžké, v patře pak z důvodu statiky jako lehké sdk s akustickou izolací. Pro vnitřní omyvatelné povrchy v koupelnách a kuchyni lze použít bezesparé stěrky, dlažby, obklady či sklo. Stropy lze řešit sádrokartonovým záklopem.

Na všech oknech bytů a v ordinaci směrem k řece budou instalovány vnější žaluzie či screenové rolety v barvě hliníku. Kastlíky žaluzií budou ideálně skryty pod omítkou, lze je však i přiznat jako světle šedé na fasádě nad okenními otvory.

Horní část pozemku — stávající dvůr — bude upravena jako zahrada pro pobyt rezidentů. Bude doplněna opěrná zeď na hranici pozemku směrem k Sázavě; tím bude zahrada zvětšena. Plocha mimo retenční dlažbu bude zatravněna. Oddělení ploch bude provedeno treláží s popínavými rostlinami. Tím se také odcloní zahrada od vjezdu. Na zahradě bude postavena pergola pro posezení.

Všechny dlážděné plochy budou kryty vsakovací dlažbou či jiným povrchem s retenční schopností, ideálně žulovými kostkami.

Seminář Příběhy domů 2019

Čtvrtý ročník semináře pořádaný sdružením Ekodům zprostředkovává setkání mezi lidmi, kteří mají zájem o domy z přírodních a ekologických materiálů. Uskuteční se ve dnech 5.-7.4.2018. Letošní ročník je zaměřen na téma stavebnictví a klimatické změny. Jde o jedinečnou příležitost setkání s českými slovenskými špičkami v oboru.

Během pátečního večera a soboty uslyšíte několik příběhů domů, které vypráví vždy architekt a jeho obyvatelé společně. Získáte tak ucelenější informace z více úhlů pohledu. Kromě ekologického bydlení se budeme zabývat aktuálními trendy, například zpětným využitím vody v domě, zahradami, přehříváním staveb nebo kořenovými čistírnami. Dozvíte se také o principech a příkladech použití systému slaměných panelů Ecococon. Doplněním budou praktické informace o aktuálních dotačních titulech pro rodinné domy.

V neděli pojedeme na několik exkurzních okruhů po realizovaných a zabydlených stavbách. Budete mít možnost popovídat si s majiteli o reálných zkušenostech se stavbou i bydlením a slyšet komentář architekta. Exkurzi oceníte zejména v případě, pokud uvažujete o vlastní stavbě, nebo si na přírodní materiály chcete osobně sáhnout.

Důležité informace a možnost přihlášení naleznete zde:
https://www.pribehydomu.cz/
Stále přibývající informace o semináři jsou na facebooku: https://www.facebook.com/events/739528593077313/

Návrh mateřské školky je součástí bytového komplexu Michelské pekárny. Před realizací slouží studie jako výzkumný objekt SKANSKY pro řešení LCA a LCC cyklů (environmentální zátěž a ekonomické zhodnocení), s možností využití různých typů konstrukcí a technického zařízení budovy. Školka je navržena se třemi odděleními po 24 dětech, s vlastním zázemím jídelny a kuchyně. Jídelna má multifunkční charakter, s možností samostatného pronájmu.
Pohled 01
Pohled 02
Pohled 03
Pohled 04
Pudorys 1.NP

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ

Nároží pozemku pro stavbu školy s piazettou, v návaznosti na obytnou zástavbu, určuje polohu vstupu do školky. Ten je umístěn mezi objekt zázemí a oddělení školky. Část stavby se zázemím je umístěna západně, oddělení školky pak východně s možností ranního oslunění. Objekty oddělení jsou z boků omezena stávající zelení a K+R parkovištěm blízko vstupu. Vznáší se nad zahradou, položenou o patro níže. Do zahrady lze sestoupit po obytném schodišti s herními prvky. Rozevření oddělení do tzv. “prstů” umožňuje oslunění jižních fasád, a to i v zimním období, kdy je slunce nízko. Z téhož důvodu nebyla zvolena varianta umístění školky až na úroveň terénu, neboť zastínění jak terénem, tak okolními stavbami by bylo ve znatelně větší míře. Také zeleň zahrady může mezi oddělení částečně pronikat a v létě stínit listy jižní čtvercová okna.

Provoz je oddělen na horní vstup pro návštěvníky školky i multifunkční jídelny, a spodní vjezd přes dvůr se zásobováním, parkováním pro zaměstnance a údržbářským vstupem na zahradu.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Celkové řešení je založeno na příjemném drobném měřítku. V půdoryse se na něm podílí lomené stěny, vytvářející prsty, v pohledech pak rozlámání střech, akcentující výškově důležité prostory — oddělení školky a multifunkční jídelnu. Střechy oddělení jsou v zakončení zdvihnuté pro průnik nízkého ranního slunce do interiéru. Pod střechami se nachází obytné terasy, vybavené pro letní období vodní mlhou pro zchlazení dětí.  Mezi lomenými střechami je umístěn snížený vstup.

Prsty oddělení se velkoformátovým zasklením plně otevírají k východu, do zahrady. Okna na jižní straně oddělení jsou čtvercová, nepravidelně umístěná, umožňující jak oslunění, tak například integrování parapetu do nábytku a sezení v nich. Jídelna je prosklená k jihu, do náměstí. Tato fasáda umožňuje otevření dveří a plné propojení s exteriérem. Ostatní fasády zázemí , směrem do kanceláří a provozních prostor, jsou již řešeny jednodušeji.

Stejně jako uvažovaná dřevěná konstrukce, tak i fasády a interiéry odkazují na skandinávskou architekturu. Interiéry jsou navrženy v masivních dřevěných pohledových deskách, stejně tak nábytek z masivu. Fasády jsou obloženy trvanlivým modřínovým obkladem, na odděleních probarveným barevnými pigmenty.

Piazetta je řešena jednoúrovňově, v dlažbě a dřevěné palubě, akcentující vstup do budovy. Jsou v ní rozmístěny jednoduché dřevěné kvádry k sezení a pítko. V letním období je zastíněna listnatými opadavými stromy.